Не викидай ртутні лампи у смітник! Збережи довкілля та здоров’я!

Львів, Україна

вул. Окружна, 56
 

ПН - ПТ 9.00 - 18.00

СБ, НД – ВИХІДНІ

 

 

Правила зберігання та утилізації ртутних ламп

На сьогодні піклування про екологію є не просто модним трендом, а нагальною необхідністю і обов’язком. Природа ніколи і нікого не пробачає… Вона не потерпить неточностей та помилок, а наслідки неправильного використання її ресурсів не заставлять чекати. Звісно ж, наші маленькі погрішності не зрівняються по масштабам з промисловим виробництвом. Однак виконання навіть дріб’язкових, здавалось би, рекомендацій, може відвернути небезпеку заподіяння шкоди не лише життю і здоров’ю вас і ваших близьких, але й природному середовищу.

 

Зараз дуже популярним джерелом освітлення в побуті є люмінесцентні лампи. Це пояснюється їх помітною енергоощадністю: їх строк використання набагато триваліший, ніж у ламп розжарювання, а світла вони дають у 5 разів більше. В цих лампах на внутрішні стінки колби наноситься люмінофор, який і випромінює світло, яке ми бачимо. Всередині лампи, між електродами у парах ртуті утворюється електричний розряд, який і забезпечує люмінесценцію. Кількість випарів ртуті в колбі може варіюватись і досягає деколи декількох десятків міліграм.

 

Ртуть є токсичною для живих організмів речовиною, тому при використанні даного типу ламп необхідно запобігати їх пошкодженню. Крім того, якщо цілісність корпусу колби пошкоджена, або термін придатності вичерпано, лампи слід утилізувати належним чином.

 

Забороняється викидати відпрацьовані або деформовані люмінесцентні лампочки. Ртуть може легко проникнути через грунт у підземні води, отруїти рослини. При потраплянні в людський організм ці випари можуть спричиняти головний біль і швидку втомлюваність, відомі також летальні випадки.

 

На підприємствах дозволене тимчасове зберігання лампочок в герметичних контейнерах і в спеціальному приміщенні, далі їх слід здати на переробку чи утилізацію. Підприємці повинні знайти спеціальну організацію, яка займається даним типом послуг, маючи ліцензію, і укласти з нею договір. В ньому буде прописаний перелік надаваних послуг, розраховуватиметься їх ціна.

 

Існують норми для приміщень, де зберігаються відходи, що містять ртуть. В таких спеціально обладнаних приміщеннях забороняється споживати їжу, тут повинна функціонувати ефективна вентиляційна система. Потрібно подбати про те, щоб у приміщенні знаходився запас води (10 л.), а також марганцевого калію. У разі виникнення небезпечної ситуації з цих компонентів можна зробити розчин для демеркуризації (знешкодження ртуті).

 

Матеріал для виготовлення контейнер де зберігатимуться лампочки, може бути різним. А саме: фанера, картон, ДСП, папір, поліетилен. Не рекомендовано в одному такому контейнері зберігати більш ніж 30 ламп. На контейнерах робляться позначки з інформацією про кількість і тип відходів. Всередині герметичної ємності не допускається вільний рух виробів.

 

Що стосується рівня побутового споживання, то на сьогодні в Україні відсутній системний збір відпрацьованих люмінесцентних ламп. Деякі органи місцевого самоврядування при підтримці підприємств і неурядових організацій запроваджують локальні системи збору ламп, зокрема у Львові ви маєте можливість здати відпрацьовані прилади в Еко бус для подальшої переробки. Будемо сподіватись, що в найближчому часі ці ініціативи дозволять кожному мешканцю позбуватись таких відходів у правильний, екологічний спосіб!

Style Selector

Layout Style

Background Image